Bielizna termoaktywna – dlaczego jest polecana dla narciarzy?

Bielizna termoaktywna – dlaczego jest polecana dla narciarzy?

Bielizna narciarska damska powinna przede wszystkim chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W przeciwieństwie do bielizny termicznej powinna jednak nie tylko chronić przed zimnem, ale i ryzykiem przegrzania, które pojawia się przy dynamicznej aktywności, jaką jest narciarstwo.

bielizna narciarska damska

Bielizna termoaktywna – czym się charakteryzuje?

Bielizna narciarska damska powinna odpowiednio chronić ciało kobiety, zapewniać ciepło, ale i odprowadzać powstałą podczas aktywności wilgoć. Mimo panujących na zewnątrz niekorzystnych warunków atmosferycznych, często bardzo niskich temperatur, ciało narciarki poci się przy zjeździe i bielizna narciarska musi sobie z tym problemem radzić. Dlatego też polecanym na stok rozwiązaniem jest bielizna termoaktywna. Dzięki odzieży termoaktywnej ciało sportowca jest chronione przed zimnem, ale jednocześnie – dzięki funkcji odprowadzania wilgoci – przed przegrzaniem. W ten sposób bielizna narciarska damska zapewnia komfort termiczny podczas całej aktywności. 

Bielizna termoaktywna a bielizna termiczna

Bielizna termiczna to rozwiązanie, które stanowi skuteczne zabezpieczenie przed zimnem, natomiast nie jest to ubranie polecane dla osób aktywnych. Bielizna termiczna nie ma bowiem zdolności odprowadzania wilgoci na zewnątrz, nie jest więc w stanie ochronić cię przed przegrzaniem, a to w przypadku narciarstwa jest naprawdę bardzo ważne. Już samo przegrzanie jest niebezpieczne, natomiast jego skutkiem jest także to, że po zatrzymaniu się na stoku lub po zjeździe ryzykujesz, że twój organizm błyskawicznie się wychłodzi. Taka szybka zmiana temperatury ciała jest ogromnie niebezpieczna i należy jej unikać za wszelką cenę. Dlatego też bielizna narciarska damska powinna być termoaktywna. Tego typu bielizna cechuje się przede wszystkim zdolnością odprowadzania wilgoci na zewnątrz. Dzięki temu cały czas podczas aktywności reguluje ona komfort termiczny, chroni przed przegrzaniem, odprowadza wilgoć na zewnątrz, czym zapewnia także to, że skóra cały czas pozostaje sucha. 

Co założyć na bieliznę narciarską?

Ważny dla twojego komfortu jest nie tylko wybór bielizny narciarskiej, ale i tego co założymy na nią. Absolutnie nie powinny to być bawełniane legginsy, które błyskawicznie wchłoną całą wilgoć odprowadzoną na zewnątrz przez bieliznę. Jeśli pod spodnie narciarskie zakładasz legginsy, koniecznie wybierz te o właściwościach oddychających, nie pochłaniające wilgoci. Dzięki temu zapewnisz idealną ochronę ciała podczas jazdy.