Co To Fistball?

Tak, istnieje “uderzające” podobieństwo pomiędzy siatkówką a fistballem: celem obu gier jest umieszczenie piłki w połowie boiska przeciwnika w taki sposób, aby nie mogła zostać zwrócona. Zasadnicza różnica w fistball: piłka jest uderzana albo pięścią albo ramieniem – nigdy otwartymi dłońmi – i wolno jej odbijać się po każdym kontakcie.

Co to fistball i jak grać w tę grę? Obecnie w meczu gra pięciu zawodników z każdej strony. Przerzucają oni piłkę przez wstęgę – z prędkością znacznie przekraczającą 100 km/h – i wykonują spektakularne nurkowania, aby uniknąć ponad trzech odbić na swojej połowie.

fistball

Co to fistball? Historia gry

Kiedy dokładnie gra w fistball została “wynaleziona”, nie wiadomo. Pewne jest jednak to, że jej korzenie znajdziemy w południowej części Europy, być może we Włoszech.

Najstarsza znana pisemna wzmianka o grze pochodzi od rzymskiego cesarza Gordiana III z roku 240. Reguły dla włoskiej wersji fistball zostały zapisane przez Antoniusza Scaiono w 1555 roku.

W XVI wieku gra przeżyła renesans. Jednakże, była ona postrzegana mniej jako gra o charakterze konkurencyjnym, a bardziej jako rozrywka dla szlachty.

W 1786 roku Johann Wolfgang Goethe wspomniał w swoim dzienniku “Włoska podróż” o meczach fistballu pomiędzy “czterema szlachcicami z Werony i czterema Wenecjanami”.

W 1870 roku gra w fistball została wprowadzona do Niemiec pod kierownictwem Georga Webera.

Co to fistball? Gra oznacza sportową doskonałość, zawsze zwracając uwagę na jej zawodników. Fistball jest idealnym sportem dla wszystkich.

Od 1985 roku w Londynie fistball jest częścią programu sportowego World Games.

International Fistball Association (IFA)

związek piłki nożnej

Międzynarodowy Związek Piłki Nożnej (International Fistball Association) został założony w 1960 roku i jest międzynarodową federacją sportową odpowiedzialną za ten sport.

  • IFA jest federacją stowarzyszeń członkowskich, które reprezentują fistball i jego sportowców w ponad 56 krajach, w których silną reprezentację ma ponad 60.000 zawodników ze wszystkich kontynentów.
  • IFA ustanawia ogólnoświatowe zasady i przepisy dotyczące fistballu i prowadzenia jego rozgrywek.
  • IFA zarządza relacjami fistballu ze światem sportu, zajmuje się walką z dopingiem i promuje równość płci.
  • IFA jest międzynarodową federacją i członkiem AIMS, SportAccord oraz International World Games Association.
  • W skład komitetu wykonawczego IFA wchodzą: przewodniczący Karl Weiss (AUT), sekretarz generalny Jörn Verleger (GER), wiceprzewodniczący Carlos Hexel (BRA), skarbnik Franz Peter Iten (SUI), przewodniczący komisji sportowej Winfried Kronsteiner (AUT).