Ile trwa lot na Księżyc?

W 2008 roku Richard Branson przedstawił swoją wizję przyszłości Virgin Galactic. Kiedy turyści zostaną zabrani na orbitę okołoziemską, możliwe, że hotele kosmiczne będą mogły służyć dłuższym pobytom w kosmosie. Następnie Richard Branson wspomniał, że z tych najlepszych hoteli można by organizować krótkie wycieczki na Księżyc w celach “zwiedzania “. Jeśli mamy sprawić, by podróż na Księżyc była na tyle rutynowa, by wysłać tam turystów, podróż ta musiałaby być jak najkrótsza.

ile trwa lot na księżyc

A więc ile trwa lot na Księżyc z Ziemi? Ludzie i maszyny wielokrotnie odbywały takie podróże. I podczas gdy jedne trwały bardzo długo, inne były zadziwiająco krótkie. Przyjrzyjmy się różnym misjom i metodom, i zobaczmy, które z nich oferują najbardziej efektywne i najmniej czasochłonne środki transportu.

Wiele misji przybyło na orbitę i wylądowało na powierzchni Księżyca, ale sposoby dotarcia tam są bardzo różne. Bez względu na to, czy misja wykorzystuje rakietę, czy też subtelny silnik jonowy do powolnego wznoszenia, mamy wiele możliwości, z których możemy skorzystać podczas podróży na Księżyc w przyszłości. W tym celu przedstawimy zakres od najwolniejszych do najszybszych lotów na naturalnego satelitę Ziemi oddalonego o 380 000 km.

Misje bezzałogowe

Ile trwa lot na Księżyc? Najwolniejszą misję stanowiła jedną z najbardziej zaawansowanych technologii wysyłanych w przestrzeń kosmiczną. Sonda księżycowa ESA SMART-1 została wystrzelona 27 września 2003 r., a do jej napędu na Księżyc użyto rewolucyjnego silnika jonowego. SMART-1 powoli opuszczał Ziemię, aby dotrzeć do miejsca przeznaczenia rok, miesiąc i dwa tygodnie później, 11 listopada 2004 roku.

SMART-1 mógł być powolny, ale był zdecydowanie najbardziej efektywny pod względem zużycia paliwa. Statek zużył tylko 82 kg paliwa ksenonowego na całą misję. Misja SMART-1 jest nieco dziwna, ponieważ jest to zdecydowanie najdłuższa misja na Księżyc, reszta misji zajęła zaledwie kilka dni, aby osiągnąć orbitę księżycową.

Chińska misja Chang’e-1 została wystrzelona z Centrum Wyrzutni Satelitarnej Xichang 24 października 2007 r., ale przebywała na orbicie ziemskiej do 31 października, kiedy to rozpoczęła swoją podróż na Księżyc i dotarła na jego orbitę 5 listopada. Zajęło jej więc pięć dni, aby pokonać ten dystans, używając rakiet wspomagających. Następny był orbiter Chang’e 2, który wystartował 1 października 2010 roku i przybył na orbitę księżycową w ciągu 4 dni i 16 godzin.

1 grudnia 2013 r. o 17:30 UTC wystrzelono sondę Chang’e 3, która przybyła na orbitę księżycową 6 grudnia o 9:53 UTC. Była to więc najszybsza z misji Chang’e, trwająca 4 dni, 12 godzin i 23 minuty.

Jednak to pierwsza bezzałogowa misja na Księżyc była tą najszybszą. Misja ta znana była jako radziecka sonda Luna 1, która zakończyła przelot nad Księżycem w 1959 roku. Ta prosta, ale pionierska sonda została wystrzelona 2 stycznia i przeleciała o kilka tysięcy kilometrów obok Księżyca 4 stycznia. Podróż trwała zaledwie 36 godzin, a więc podróżowała ze średnią prędkością 10 500 km/godz.

Misje załogowe

Misje Apollo, które były jedynymi załogowymi misjami księżycowymi, były dość szybkie. Oczywiście, to właśnie misja Apollo 11, gdzie Neil Armstrong i Buzz Aldrin jako pierwsi stanęli na powierzchni Księżyca, przyniosła największe sukcesy. Misja ta rozpoczęła się 16 lipca 1969 roku, kiedy to wielopoziomowa rakieta Saturn V zabrała astronautów z Kennedy Space Center na orbitę.

Na orbitę księżycową dotarli oni po zaledwie 51 godzinach i 49 minutach w kosmosie, przybywając na miejsce 19 lipca 1969 roku. Słynne przemówienie “Jeden mały krok dla człowieka…” miało miejsce dopiero 21 lipca, w przybliżeniu 109 godzin i 42 minuty po starcie. Po opuszczeniu powierzchni Księżyca, Moduł Księżycowy spędził kolejne 2 dni, 22 godziny i 56 minut wracając na Ziemię. Tak więc Apollo 11 był nie tylko pierwszą załogową misją, ale także najszybszą podróżą na Księżyc, w którą zaangażowani byli astronauci.

Ile trwa lot na Księżyc? Najszybsza misja do tej pory

lot na księżyc

Zdecydowanie najszybszą misją, która przeleciała obok Księżyca, była misja NASA Pluto. Miała szybki start dzięki rakiecie Atlas V, która przyspieszyła go do prędkości około 16,26 km na sekundę (58,536 km/h). Przy tym tempie, dotarcie na Księżyc z Ziemi trwało tylko 8 godzin i 35 minut. 

Chociaż jest to imponujące, to warto pamiętać, że misja New Horizons nie zwalniała podczas wejścia na orbitę Księżyca (jak to miało miejsce w przypadku wszystkich wspomnianych wyżej misji załogowych i bezzałogowych na Księżyc). Prawdopodobnie przyspieszała więc jeszcze długo po tym, jak Księżyc znalazł się w jej lusterku wstecznym (zakładając, że je miała).

Inne koncepcje misji, takie jak System Wyrzutni Kosmicznej i Wielozadaniowy Pojazd Załogowy Orion (MPCV) również wejdą w życie w najbliższej przyszłości. 5 grudnia 2014 roku odbył się bezzałogowy test kapsuły Oriona, oficjalnie znany jako Exploration Flight Test 1. Po wystrzeleniu rakiety Delta IV Heavy, kapsuła osiągnęła niską orbitę ziemską, okrążyła ją dwukrotnie, a następnie runęła z powrotem 4,5 godziny później.

New Horizons

W trakcie lotu EFT-1 osiągnął prędkość do 8,9 km/s (32 187 km). Przy tej prędkości misja Oriona mogła dotrzeć na Księżyc (średnio 384.400 km) w ciągu prawie 12 godzin. Oczywiście, konieczne byłoby dostosowanie wagi (ponieważ trzeba wliczyć jej załogę) i opóźnienia. Ale i tak nie są to złe widełki dla lotu turystycznego.

Tak więc, kiedy turystyka kosmiczna zacznie organizować wycieczki krajoznawcze lub misje na Księżyc, będzie miała kilka opcji. Może oferować długie rejsy, delikatnie szybując na Księżyc za pomocą silników jonowych, aby pozwolić turystom spokojnie podziwiać widoki. Może też zdecydować się na ekscytującą podróż rakietą, wyrzucając turystów w przestrzeń kosmiczną i ściągając  ich z powrotem w ciągu zaledwie jednego lub dwóch dni. Trudno powiedzieć, kto zdecydowałby się na coś takiego, ale na pewno jest wielu, którzy zapłaciliby za tę okazję.

Więcej informacji znajdziesz na stronie NASA w The Earth’s Moon and Solar System Exploration Research Virtual Institute.