Ile trwa mecz rugby?

Rugby jest sportem pełnym kontaktu, który wpłynął na amerykański styl piłki nożnej. Mecze rozgrywa się w Europie, Afryce Południowej, Nowej Zelandii, Australii i innych częściach świata. Gra jest podzielona na dwie części. Typowy mecz rugby trwa dłużej niż futbol amerykański, ale krócej niż mecz piłki nożnej. Jednakże, niektóre odmiany rugby obejmują także krótsze mecze.

ile trwa mecz rugby

Dwie wypełnione akcją połowy

Ile trwa mecz rugby? Według Międzynarodowej Rady Rugby i jej zasad gry, mecz rugby trwa 80 minut, które podzielone są na dwie 40-minutowe połowy. Dzieli się je nie więcej niż 10-minutową przerwą. W zagranicznych meczach rugby o długości meczu może zadecydować organ kontrolny lub związek, zgodnie z zasadami IRB.

Doliczenie dodatkowego czasu

Do 80-minutowego meczu rugby można doliczyć czas w przypadku jego straty lub potrzeby wyłonienia zwycięzcy podczas remisu, np. w rundzie eliminacyjnej turnieju. W rugby stracony czas często wynika z kontuzji. Zasady IRB zezwalają sędziemu na zatrzymanie zegara na okres do jednej minuty, aby umożliwić pomoc kontuzjowanemu zawodnikowi. Sędzia może zezwolić na dodatkowy czas, jeżeli kontuzjowany zawodnik potrzebuje pomocy w opuszczeniu boiska. Zasady te zezwalają również na doliczenie czasu na zmianę zawodnika lub gdy sędzia ogłosi faul.

Pilnowanie czasu

Przepisy IRB stanowią, że sędzia pilnuje czasu trwania meczu, ale może przydzielić to zadanie jednemu z sędziów pomocniczych lub oficjalnemu sędziemu odpowiedzialnemu za czas gry. Jeżeli sędzia deleguje zadanie kontrolowania czasu gry innemu sędziemu, musi zasygnalizować tej osobie, każdą przerwę w grze.

Ile trwa mecz rugby? Warianty gry

doliczanie czasu gry

80-minutowy mecz dotyczy tradycyjnego meczu rugby, w którym biorą udział dwie drużyny po 15 zawodników każda. Ale rugby ma różne typy meczów, w których stosuje się różne długości gry. Zasady IRB mówią, że mecz z drużynami poniżej 19 roku życia ma dwie 35-minutowe połowy, w sumie 70 minut. W rugby 7s, w którym grają drużyny siedmioosobowe, mecze są jeszcze krótsze, w sumie tylko 14 minut, czyli siedem minut na połowę. Finałowy mecz w rugby 7s nie może trwać dłużej niż w sumie 20 minut. Mecze zawodników poniżej 19 roku życia i rugby 7s pozwalają na doliczenie czasu utraconego z powodu kontuzji, jak również doliczenie czasu w meczu eliminacyjnym, w którym wynik jest remisowy.

W porównaniu z innymi sportami

Ile trwa mecz rugby w porównaniu z innymi sportami? W przeciwieństwie do 80 minut meczu rugby, mecz futbolu amerykańskiego trwa 60 minut, podzielonych na cztery 15-minutowe kwarty. Jeśli uwzględnimy zatrzymanie zegara, kary i przerwy, gra w rugby może trwać 3 godziny lub więcej. Tymczasem mecz piłki nożnej trwa 90 minut i podzielony jest na dwie 45-minutowe połowy.