Jak zatrzymać kichanie?

kichanie

Prawie wszystko, co drażni twój nos, może sprawić, że kichniesz. Kichanie, zwane również rernutacją, jest zazwyczaj wywoływane przez cząsteczki kurzu, pyłki, sierść zwierząt i tym podobne. Jest to również sposób na wydalenie przez organizm niepożądanych zarazków, które mogą podrażniać drogi oddechowe i powodować kichanie. Podobnie jak mruganie czy oddychanie, kichanie jest odruchem semiautonomicznym. Oznacza to, że masz nad nim pewną świadomą kontrolę.

Możesz być w stanie opóźnić kichanie na tyle długo, aby złapać chusteczkę, ale całkowite jego zatrzymanie jest trudne. Tutaj, nauczymy cię wszystkich sztuczek:

1. Nauczcie się swoich wyzwalaczy

Zidentyfikuj przyczynę kichania, abyś mógł ją odpowiednio leczyć. Co sprawia, że kichasz?

Najczęstsze czynniki wywołujące kichanie to:

 • kurz
 • pyłek kwiatowy
 • pleśń
 • sierść zwierzęca
 • jasne światła
 • perfumy
 • pikantna żywność
 • pieprz czarny
 • powszechne wirusy przeziębienia

Jeśli uważasz, że kichanie jest spowodowane alergią na coś, a Ty masz problem z określeniem, jakie są czynniki wywołujące Twoją alergię, lekarz może przeprowadzić test na alergię.

2. Lecz swoje alergie

alergia

Osoby z alergią często kichają wybuchami od dwóch do trzech kichnięć. Zwróć uwagę, kiedy i gdzie kichasz najbardziej. Sezonowe alergie są bardzo częste. Alergie związane z miejscem, takim jak Twoje biuro, mogą być spowodowane zanieczyszczeniami takimi jak pleśń lub sierść zwierząt domowych.

Codzienna pigułka antyalergiczna bez recepty (OTC) lub aerozol donosowy mogą być wystarczające do kontrolowania objawów. Powszechnie stosowane bez recepty tabletki antyhistaminowe obejmują:

 • cetyryzynę (Zyrtec)
 • feksofenadyna (Allegra)
 • loratadyna (Claritin, Alavert)
 • Glikokortykosteroidy w aerozolu donosowym dostępne bez recepty zawierają propionian flutikasonu (Flonaza) i acetonid triamcinolonu (Nasacort).

Twój lekarz może zalecić terapię lekami, które w zależności od planu ubezpieczeniowego mogą być bardziej przystępne cenowo.

3. Chroń się przed zagrożeniami środowiskowymi

Ludzie w niektórych zawodach są bardziej narażeni na kontakt z substancjami drażniącymi w powietrzu niż inni. Wdychany pył jest powszechny w wielu miejscach pracy i może być niezwykle drażniący dla nosa i zatok.

Dotyczy to zarówno pyłów organicznych, jak i nieorganicznych, pochodzących z takich przedmiotów:

 • chemikalia, w tym pestycydy i herbicydy
 • cement
 • węgiel
 • azbest
 • metale
 • drewno
 • drób
 • zboże i mąka

Z czasem te substancje drażniące mogą prowadzić do raka nosa, gardła i płuc, a także innych przewlekłych problemów z oddychaniem. Podczas pracy z pyłem wdychanym należy zawsze stosować sprzęt ochronny, taki jak maska. Innym sposobem zapobiegania wdychaniu szkodliwych cząstek pyłu jest zmniejszenie narażenia na pył przez zapobieganie jego powstawaniu lub przez zastosowanie systemu wentylacyjnego do usuwania pyłu.

4. Unikaj patrzenia w światło

Około jedna trzecia ludzi ma stan, który powoduje, że kichają, gdy patrzą na jasne światła. Nawet wyjście na zewnątrz w słoneczny dzień może spowodować, że niektórzy ludzie będą kichać. Znany jako fotokomórkowe kichanie, stan ten często występuje w jednej rodzinie. Chroń swoje oczy okularami przeciwsłonecznymi z polaryzacją i załóż je zanim wyjdziesz z domu!

5. Nie jedz za dużo

dieta

Niektórzy kichają po zjedzeniu dużych posiłków. Ten stan nie jest dobrze rozumiany przez środowisko medyczne. Pewien badacz nazwał go „snatiation”, co jest połączeniem słów “sneeze” (kichać) i “satiation” (uczucie pełności). Nazwa się przyjęła. Aby uniknąć „snatacji”, należy powoli żuć i jeść mniejsze posiłki.

6. Powiedz „pikle”

Niektórzy ludzie uważają, że powiedzenie dziwnego słowa w momencie, gdy czujesz, że kichasz, odwraca Twoją uwagę od kichania. Dowody na to są całkowicie anegdotyczne, ale tak jak czujesz, że będziesz kichać, powiedz coś w rodzaju “pikle”.

7. Wydmuchaj nos

Kichanie jest powodowane przez środki drażniące w nosie i zatokach. Kiedy poczujesz, że masz zamiar kichać, spróbuj wydmuchać nos. Być może uda ci się wydmuchać środek drażniący i dezaktywować odruch kichania. Trzymaj pudełko z chusteczkami higienicznymi na biurku lub w torbie.

8. Uszczypnij się w nos

Jest to kolejna metoda na próbę stłumienia kichania tuż przed tym, jak to się stanie. Kiedy poczujesz nadchodzące kichanie, spróbuj szczypać się w nozdrza, tak jakbyś zrobił, gdyby coś brzydko pachniało. Możesz również spróbować szczypać w pobliżu samej góry nosa, tuż pod wewnętrzną częścią brwi.

9. Używaj swojego języka

Kichanie można powstrzymać, łaskocząc językiem podniebienie. Po około 5 – 10 sekundach, chęć kichania może się rozproszyć. Inna metoda polega na mocnym dociskaniu języka do dwóch przednich zębów, aż do momentu, gdy zniknie się chęć kichania.

10. Weź pod uwagę zastrzyki alergiczne

Niektóre osoby z silnym kichaniem lub katarami mogą chcieć zobaczyć alergologa, który może zasugerować użycie metody zwanej immunoterapią w celu zmniejszenia wrażliwości na alergeny.  Działa to poprzez wstrzyknięcie niewielkiej ilości alergenu do organizmu. Po otrzymaniu wielu zastrzyków, można budować zwiększoną odporność na alergen.

Kichanie jest tylko jednym z wielu naturalnych mechanizmów obronnych Twojego organizmu. Pomaga zapobiegać przedostawaniu się substancji drażniących do Twojego układu oddechowego, gdzie mogą one powodować potencjalnie poważne problemy.

Ale niektórzy ludzie są o wiele bardziej wrażliwi na substancje drażniące niż inni. Jeśli kichasz za dużo, nie martw się. Rzadko jest to objaw czegoś poważnego, ale może to być irytujące. W wielu przypadkach nie musisz polegać na lekarstwach. Możesz zapobiec kichaniu poprzez pewne zmiany stylu życia. Jest też wiele sztuczek, by spróbować powstrzymać kichanie.