Leżak na balkon – relaks nawet w środku miasta

Balkon to z definicji i z reguły, nie jest przestrzeń zbyt wielka. W mieście jednak mało kto dysponuje ogrodem, więc taras i balkon, to coś, co w mieszkaniach w mieście naprawdę napawa nas radością. Relaks na balkonie w środku lata? Przydałby się leżak! Jaki leżak sprawdzi się idealnie na balkonie? Co jeszcze może się na nim pojawić i jak zaaranżować balkon, z którego będziemy dumni? O tym w naszym artykule.

leżak na balkon

Leżak na balkonie w wersji mini mini

Mały balkon – duży kłopot. Jak na małej przestrzeni zmieścić jakieś meble i to w taki sposób, żeby dało się jeszcze przejść? Im mniejszy metraż, tym trudniej będzie nam zaaranżować coś logicznie i z pomysłem. Na małym balkonie najlepiej sprawdzą się zwykle leżaki składane – takie, które możemy wygodnie złożyć i schować np. za drzwi lub do garderoby, kiedy nie są używane. Takie leżaki również swobodnie przechowamy po sezonie. Piszemy w liczbie mnogiej, ale nie oszukujmy się – większość balkonów pomieści tylko jeden leżak. Zawsze możecie używać na zmianę 🙂

Balkon czy może już taras?

taras

Kiedy do dyspozycji masz większą przestrzeń, możesz odrobinę „zaszaleć”. Na większych balkonach i tarasach świetnie prezentują się leżaki drewniane i z technorattanu, najlepiej z dodatkowym materacem, dzięki czemu są naprawdę wygodne. W zależności od dostępnego miejsca możesz wybrać jeden, a nawet dwa leżaki obok siebie, tworząc wspaniały kąt wypoczynkowy dla dwojga. Warto jedynie pamiętać jeszcze o przechowywaniu – większe leżaki to większy gabaryt nie tylko na balkonie, ale i w zimie, kiedy będzie trzeba przechować je gdzieś wewnątrz domu czy mieszkania.

Rodzaje leżaków 

Leżaki mogą różnić się przede wszystkim wielkością, materiałem, z jakiego są wykonane oraz dodatkowymi elementami, takimi jak podnóżek czy podłokietniki. Wiele z nich ma też możliwość regulowanie kąta oparcia – może być ona trzystopniowa, a może być nawet sześciostopniowa! Im większy leżak, tym jest wygodniejszy, a materiał, z jakiego jest wykonany, wpływa nie tylko na jego wygląd i ciężar, ale oczywiście i na cenę. Warto przed zakupem ocenić więc, co rzeczywiście nam się przyda, na czym nam zależy i jaki mamy budżet. 

Co jeszcze może znaleźć się na balkonie?

Obok leżaków na balkonie może pojawić się stół i chociaż dwa krzesła – idealne, kiedy chcemy zjeść śniadanie (lub romantyczną kolację!) na zewnątrz. Niewielkie stoliki i składane krzesła znajdą dla siebie miejsce nawet na niewielkich balkonach. Większe mogą zmieścić również narożniki i pufy, a nawet huśtawki i leżaki. Wszystko zależy od naszego budżetu i pomysłów. 

Urządź balkon swoich marzeń – dodatki

Na balkonie powinny pojawić się oczywiście kwiaty – choć znajdziemy zarówno balkony, na których jest ich tylko kilka sztuk i takie, które niemal toną w ich powodzi 🙂 Co jeszcze może się znaleźć na balkonie? Parasol osłaniający przed upałem, piękne oświetlenie w postaci mini lampek czy świec w lampionach, a także oczywiście koce i poduszki. Coraz częściej na balkonach pojawiają się również półki, które ładnie zagospodarowane, wpływają pozytywnie na wygląd całego balkonu. Inspiracje znajdziemy na portalach takich jak Instagram czy Pinterest oraz oczywiście na łamach gazet wnętrzarskich.