Mediolan – co warto zobaczyć?

Mediolan jest absolutnym wcieleniem wielkiego miasta i posiada najbardziej zaludniony obszar metropolitalny we Włoszech, z 1,3 mln mieszkańców, oraz 3,2 mln w szerszym obszarze otaczającym jego centrum. Jakaś forma osadnictwa ludzkiego jest obecna w regionie Mediolanu od tysięcy lat, a znaleziska archeologiczne sięgają 222 r. p.n.e. W rzeczywistości, w pewnym momencie Mediolan stał się stolicą Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego.

W starożytności, w średniowieczu i później Mediolan rozwijał się bardzo dobrze dzięki swojemu położeniu w kontynentalnych Włoszech. Choć miasto zostało zniszczone w czasie II wojny światowej, odzyskało dawną świetność i przeżyło ogromny boom gospodarczy, który przyczynił się do jego dużego wzrostu i ekspansji.

Dziś Mediolan oferuje wysublimowaną mieszankę historycznej architektury i nowoczesnych wieżowców, a wszystko to w połączeniu z odrobiną klimatu włoskiego życia. Miasto jest szczególnie znane z bogactwa wysokiej klasy sklepów z modą i pięknej katedry Duomo.

Poznajmy najlepsze rzeczy do zrobienia w Mediolanie. Co warto zobaczyć?

1. Katedra w Mediolanie:

Katedra Mediolańska jest prawdziwie monumentalną, znaną z wzniosłej architektury budowlą, której ukończenie zajęło ponad 600 lat.

Położona w centrum Mediolanu na samodzielnym placu Piazza del Duomo, katedra została zbudowana w 1386 roku, ale oficjalnie ukończona dopiero w 1965 roku! Dzięki włoskiemu stylowi gotyku, fasada frontowa katedry jest naprawdę wspaniała i zwieńczona niezliczonymi wieżami, posągami i dekoracjami.

Wnętrze jest równie dekoracyjne i posiada kilka pięknych witraży zachwycających kolorem; ponadto pomiędzy centralnymi kolumnami znajduje się fantastyczny pokaz dzieł sztuki i kilka drobiazgowych posągów.

Ta ogromna struktura jest prawdziwym sercem Mediolanu i żadna podróż do tego miasta nie jest kompletna, jeśli nie odwiedzisz tej świątyni.

2. Kościół Santa Maria delle Grazie

Chociaż zewnętrzna strona tego kościoła nie należy do najbardziej rozpoznawalnych, to jednak posiada on pewien urok i wdzięk – utworzony w 1497 r. kościół wykonany jest w z czerwonej cegły stylu gotyckim i ma dużą tylną bazylikę.

Kościół ten znajduje się na Corso Magenta po przeciwnej stronie Mediolanu niż Duomo.

Wewnątrz budynku znajduje się jedno z największych arcydzieł artystycznych świata – „Ostatnia Wieczerza” Leonarda di Vinci.

Uznawany za wzniosłe dzieło sztuki mural przedstawia scenę Ostatniej Wieczerzy opisaną w Biblii.

Przez lata dzieło to było badane i analizowane pod kątem jego ukrytych znaczeń i treści.

Przyjdź, zobacz to fantastyczne dzieło sztuki i podziwiaj szczegóły i znaczenie tego ikonicznego przedstawienia.

3. Grand Galleria Vittorio Emanuele II

Wchodząc do Wielkiej Galerii, można pomyśleć, że stoisz w holu wejściowym do opery lub pałacu – nie centrum handlowego.

Ale to właśnie galeria – niezwykle bogata i ekstrawagancka przestrzeń handlowa wewnątrz budynku.

Stworzona w 1877 roku, jest jednym z najstarszych centrów handlowych na świecie i została zaprojektowana przez Guiseppe Mengoniego.

Centrum handlowe w kształcie krzyża ma cztery szklane ramiona, które wpuszczają światło słoneczne, a ściany i fronty sklepów są ozdobione ozdobnymi boazeriami i sztukateriami.

Wysokiej klasy designerskie sklepy wypełniają całe centrum handlowe – można spodziewać się tu takich nazw jak Prada, Versace i Luis Vuitton. Jeśli szukasz promocji, to na pewno nie tutaj!

4. Castello Sforzesco

Ten XV-wieczny zamek ma centralną lokalizację w Mediolanie i jest położony na rozległych terenach i w ogrodach.

Stworzony w 1370 roku, oryginalny projekt został zmodyfikowany, ale nadal zachowuje swoją elegancję i status władzy.

Na froncie zamku stoi ogromny ceglany mur wyłożony bitewnymi elementami przy centralnej wieży strażniczej.

Wchodząc na centralny dziedziniec, można zauważyć duże wieże strażnicze, a sama wielkość zamku zadziwia.

Oprócz samego zamku znajduje się tu również wiele małych muzeów i zbiorów, które zawierają mnóstwo interesujących eksponatów i informacji historycznych o zamku i Mediolanie.

5. Pinacoteca di Brera

Pinakoteka, znajdująca się w Palazzo Brera, jest galerią sztuki pięknej, która zawiera dużą kolekcję sztuki włoskiej.

W poprzednich latach pałac służył jako klasztor i biblioteka narodowa i został przekształcony w muzeum dopiero w XIX wieku.

Wewnątrz galerii znajdują się takie dzieła jak „Wesele Panny Marii” Raphaela, „Pieta” Belliniego,
„Ostatnia Wieczerza” Rubensa i „Adoracja Magów” Correggio.

Pinacoteca di Brera znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie zarówno Zamku Sforzesco jak i Piazza del Duomo i jest łatwo dostępna.