Na co zwrócić uwagę przed kupnem mieszkania?

Kupno mieszkania to duża inwestycja. Zazwyczaj ponosimy takie koszty, że planujemy mieszkanie w danym miejscu, jak najdłużej będzie to możliwe. W związku z tym zależy nam na tym, by mieszkanie było jak najlepsze. Na co więc zwrócić uwagę, kiedy zaczynamy ten trudny proces? Podpowiadamy w naszym artykule.

Szukanie mieszkania krok po kroku

Szukanie mieszkania w dzisiejszych czasach to proces nieco uproszczony. Szczególnie kiedy dokładnie wiemy, czego potrzebujemy. Najprościej warto posłużyć się Internetem oraz ogłoszeniami w lokalnej gazecie bądź popytać znajomych, czy nie wiedzą o jakiejś fajnej inwestycji, która buduje się w pobliżu.

Lokalizacja

Pierwszym punktem, nad którym warto się pochylić, jest lokalizacja. To oczywiste, że chcemy wybrać jak najlepszą przestrzeń do życia. Musimy pamiętać, że zazwyczaj im bliżej centrum tym drożej i… tym trudniej znaleźć nowe mieszkanie. Jeśli więc zależy nam na rynku pierwotnym, najpewniej musimy zamieszkać nieco dalej, np. na inwestycji mieszkania Kliny. Jednak zaletą rynku wtórnego i bliskości centrum jest z pewnością to, że osiedla zazwyczaj posiadają całą infrastrukturę. Blisko są szkoły czy sklepy. Z osiedlami pod miastem może być różnie. 

Rynek wtórny czy pierwotny?

Tutaj zmiennych jest wiele. Czy chcemy zamieszkać w nowym miejscu jak najszybciej? Przy rynku pierwotnym może być to niemożliwe. Czy chcemy przeprowadzać generalny remont? Jeśli nie mamy na to przestrzeni, lepiej pomyśleć o rynku pierwotnym. Chcemy zaoszczędzić? Tutaj łatwiej może być w przypadku mieszkań z drugiej ręki. Każdy z rynków ma swoje plusy i minusy. 

Cena

Oczywiście dla wielu z nas kluczową kwestią będzie cena. Musimy wiedzieć, ile możemy wydać, zorientować się, jaką mamy zdolność kredytową. Możemy próbować strzelać w widełki, ale najlepiej wybrać się do doradcy. Nie ma co ukrywać – mieszkania są drogie. Najczęściej będzie to wydatek rzędu kilkuset tysięcy.

Spokój

Jeżeli zależy nam na spokoju i ciszy, mieszkanie w centrum może nie być dobrym pomysłem. Powstaje jednak dużo osiedli na rynku pierwotnym, które są dostosowane do rodzin z dziećmi, mają wiele udogodnień, znajdują się pod miastem lub na jego obrzeżach. To może być miejsce dla nas.

Miejska dżungla czy las?

Sprawdźmy również bliskość natury, parków, możliwości spacerów, odpoczynku na świeżym powietrzu. Jeśli nam na tym zależy, trzeba to wziąć pod uwagę. 

Jak widać, kupno mieszkania wymaga podjęcia wielu ważnych decyzji. Jednak kiedy to zrobimy, poszukiwania będą łatwiejsze.