Porody rodzinne Warszawa – wady i zalety

Poród, to moment szczególny zarówno dla kobiety, jak i dla osób blisko związanych z nią albo z dzieckiem. Dla kobiety jest to moment wyjątkowo szczególny, bowiem dotyczy on jej ciała. Kiedy zdecydować się na poród rodzinny i z kim rodzić? 

Na czym polega poród rodzinny?

Poród rodzinny, to poród w obecności wybranej przez kobietę osoby. Często tą osobą jest ojciec dziecka, a partner rodzącej kobiety. Może być nią jednak ktokolwiek inny: mama, siostra, przyjaciółka, przyjaciel, brat. Każdy, kogo kobieta wybierze, kto się na to zgodzi i będzie w pełni zdecydowany, aby to zrobić. Ważne, aby wybrać osobę bliską, która daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Osobę, która będzie miała na rodzącą pozytywny wpływ. Osób, które towarzyszą kobiecie, może być więcej. Wszystko zależy od wielkości sali szpitalnej. Należy jednak pamiętać, aby wybrać osobę, która sama dobrze zniesie poród i nie będzie utrudniała pracy pracownikom szpitala. Kobieta powinna wybrać osobę, której w pełni ufa, przed którą nie odczuwa wstydu. Poród to wyjątkowy moment, w którym ciało zachowuje się zupełnie inaczej, niż normalnie. Osoba, która towarzyszy kobiecie musi o tym wiedzieć i w pełni świadomie podjąć decyzje o swojej obecności, aby być wsparciem i ukojeniem. 

Porody rodzinne – zalety i wady 

Porody rodzinne mają i wady, i zalety. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Dla niektórych kobiet ważny jest brak osamotnienia, świadomość bliskości drugiej osoby, wynikające z bliskości poczucie bezpieczeństwa. Inne chcą być w tym konkretnym momencie same. Czują, że to wyjątkowe doświadczenie cielesne, które będą w stanie w pełni przeżyć tylko wtedy, gdy będą przeżywały je samodzielnie. Często dla osoby, która towarzyszy w porodzie cały proces jest bardzo stresującym i nietypowym doświadczeniem wywołującym negatywne emocje. Niektórzy źle znoszą widok krwi, płynów fizjologicznych. Niektórzy na tyle sobie z sytuacją nie radzą, że tylko pogarszają stan kobiety. W takim wypadku obecność osób trzecich jest niewskazana. Poród rodzinny jest wskazany, jeśli kobieta ma silną więź z drugą osobą, a jej obecność działa na nią kojąco. Wtedy poród rodzinny przyczynia się do zmniejszenia stresu, zwiększenia poczucia bezpieczeństwa oraz zmniejszenia ryzyka urazów okołoporodowych. O szczegóły warto dopytać w miejscu, które oferuje taką usługę (porody rodzinne Warszawa). 

Porody rodzinne Warszawa – jak przygotować bliską osobę do wspólnego porodu? 

Ważne jest, aby osoba, która ma towarzyszyć kobiecie podczas porodu, była odpowiednio przygotowana. Powinna wiedzieć, jak wyglądają poszczególne etapy porodu, jakie problemy mogą się pojawić i jak im zaradzić. Ważne, aby pamiętać, że każdy poród jest inny, a każda kobieta potrzebuje czegoś innego. Osoba wspierająca powinna być cierpliwa, spokojna i pomocna. Może być potrzebna pomoc psychiczna, w postaci wsparcia, rozmowy, przypominania o ważnych rzeczach, uspakajania oraz pomoc fizyczna. Kobieta może potrzebować pomocy w zmianie pozycji, masażu, trzymania za rękę. W celu odpowiedniego przygotowania warto o szczegóły i rady zapytać lekarza. Wybór szpitala, w którym odbędzie się poród, jest bardzo ważny.  Warto znaleźć to miejsce, które jest w pełni otwarte na porody rodzinne. Można to zrobić, wyszukując: porody rodzinne Warszawa.